توليد ترکيبات جديد ضد سرطان به كمك امواج مايكروويو


خبرگزاري دانشجويان ايران- ا يسنا

محققان دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني شيراز با هدف دستيابي به داروهاي جديد ضد سرطان موفق به توليد ترکيبات جديد «بيس دي هيدرو پيريميدينون بنزن» شدند.

دكتر رامين ميري، استاد دانشكده داروسازيدانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني شيراز و برگزيده گروه علوم دارويي هفدهمين جشنواره تحقيقاتي علوم پزشكي رازي در گفت‌وگو با خبرنگار«پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اظهار كرد: امروزه سرطان به عنوان نخستين عامل مرگ و مير در جهان و به عنوان سومين عامل مرگ و مير در ايران پس از تصادفات و بيماري‌هاي قلبي وعروقي شناخته شده و از اولويت‌هاي پژوهشي کشوري، منطقه‌‌يي و جهاني است.

وي افزود: در اين طرح چندين مولکول جديد با اثر بالقوه ضد سرطان بهتر ساخته شد و اثرات آن‌ها بر چند رده سلولي سرطان‌هاي سينه، کولون، خون و گردن رحم بررسي شد که برخي از آن‌ها اثرات قابل توجه و قابل مقايسه با داروهاي رايج داشتند. نتايج اين طرح در چندين مقاله علمي در مجلات معتبر بين الملي منتشر شده و مطالعات تکميلي بر روي آن‌ها همچنان ادامه دارد.

رييس مركز تحقيقات شيمي دارويي و گياهي شيراز در ادامه خاطرنشان‌كرد: در اين تحقيق مشتقات جديدي به نام «بيس دي هيدرو پيريميدينون بنزن» با استفاده از امواج مايكروويو و بدون استفاده از حلال‌هاي شيميايي سنتز شدند كه اين روش علاوه بر اهميت دارويي به لحاظ حفظ محيط زيست نيز حائز اهميت است.

ميري با بيان اينكه سازگاري با محيط زيست، بازدهي بالاي محصولات ايجاد شده و همچنين سادگي از مزيت‌هاي قابل توجه اين روش سنتز است، تصريح كرد: درمرحله بعد با توليد مولكول‌ها از روش مذكور، نتايج ارزيابي بيولوژيك فعاليت سميت سلولي (ضد سرطاني) تركيبات سنتز شده بر روي پنج رده سلول‌هاي سرطاني انساني نشان داد كه تركيبات و مولكول‌هايي كه با اين روش توليد شده‌اند داراي فعاليت سميت سلولي در حد متوسط و اثرات بسيار خوب در درمان و يا كنترل حيات و مرگ سلولي سلول‌هاي سرطاني بودند.

وي با بيان اينكه مولكول‌هاي سنتز شده داراي اثرات بالقوه ضد سلول‌هاي سرطاني هستند در خصوص شاخص‌ها و روش‌هاي ارزيابي و سنتز اين تركيبات به ايسنا گفت: تركيبات سنتز شده به روش جديد با داروهاي ضد سرطان موجود در بازار مقايسه و ميزان حيات سلولي با روش‌هاي استاندارد بررسي شد.

استاد دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني شيراز در پايان با اشاره به اينكه ورود يک داروي جديد به بازار دارويي جهان به طور متوسط 13 تا 15 سال مطالعات همه جانبه و سرمايه گذاري پنج تا هفت ميليارد دلاري را طلب مي‌كند، عنوان كرد: محققان ايراني با خودباوري و تلاش در کاهش زمان و هزينه‌ها موفقيت‌هاي چشمگيري داشته‌اند.