آنتی بیوتیك ها باید بجا مصرف شوند


به گزارش مركز تحقیقات عفونی بیمارستان كودكان مفید، دكتر' شهناز آرمین' افزود: زمانی كه آنتی بیوتیك‌های جدید وارد كشور می‌شوند پزشكانی كه در این زمینه تخصص ندارند به تجویز آنها اقدام می‌كنند كه این امرموجب مقاومت بدن به آنتی بیوتیك‌ها می شود .

وی خاطرنشان كرد : لازم است فرهنگ مردم در زمینه استفاده از آنتی بیوتیك‌ها اصلاح شود و آنان خودسرانه آنتی بیوتیك‌ها را مصرف نكنند چرا كه این كار باعث تشدید عوارض بیماری می‌شود. از سوی دیگر مردم باید بدانند كه آنتی بیوتیك ها همیشه در درمان بیماریها كارساز نیستند از این رو باید بجا مصرف شوند.

این فوق تخصص عفونی اطفال خاطرنشان كرد كه استفاده بی رویه از آنتی بیوتیك‌ها و همچنین مصرف این داروها در زمان كوتاه‌تر از تجویز آن باعث می‌شود كه ارگانیسم‌های بدن در برابر آنتی بیوتیك‌ها مقاوم شود.

آرمین گفت : لازم است مسئولان وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی در زمینه تجویز آنتی بیوتیك‌ها سیاستگذاری كنند زیرا به عنوان مثال در كشورهای مختلف جهان از جمله ایران چون پزشك نمی‌تواند بیماری را به درستی تشخیص دهد برای بیمار آنتی بیوتیك تجویز می‌كند.

وی یادآور شد كه علاوه براین باید بیمه‌ها هزینه پرداخت شده توسط بیمار برای آنتی بیوتیك‌ها را تحت پوشش قرار دهد چرا كه گاهی اوقات بیمار به علت ناتوانی از پرداخت هزینه‌ها، آنتی بیوتیك‌ها را به مدت تجویز شده مصرف نمی‌كند.

آرمین گفت : سمینار عوامل ضدمیكروبی و مقاومت به آنها ، چهارم و پنجم خردادماه در دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی برگزار می شود و در این سمینار 20 مقاله و دو پانل با موضوع كنترل عفونت‌های بیمارستانی و نقش آزمایشگاه‌ در ارزیابی مقاومت‌های آنتی بیوتیكی برپا می‌شود.