یبوست مانع جذب مواد مغذی در بدن می شود


'زیبا كاوه یی ' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: یبوست مزاج یكی از عوارض تغییر شیوه ی زندگی و رواج شهر نشینی است . فعالیت كم بدنی و تغییر الگوی غذایی از جمله مصرف فست فودها و كاهش مصرف میوه و سبزی ها از جمله علل اصلی شیوع روز افزون یبوست است.

به گفته این كارشناس تغذیه در همه افراد تعداد دفعات دفع متفاوت است اما آنچه در سلامت عمل دفع اهمیت دارد ، نظم آن است. به طور كلی میزان سه بار دفع روزانه تا سه روز یك بار ، میزان مناسبی است و گاهی ممكن است این میزان در برخی از افراد یك بار شود.

كاوه یی افزود: دفع مواد زاید از بدن بسیار مهم است زیرا ماندن این مواد به مدت طولانی در بدن خطرناك است . وجود مواد زاید و گاهی سمی در روده ها و سیستم گوارشی بیماری ایجاد می كند. ماندن طولانی مواد زائد و تماس طولانی سموم دفعی با روده بزرگ ممكن است احتمال بیماری های روده ای و به خصوص سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.

وی خاطرنشان كرد : یبوست مزمن می تواند به دیگر بیماری ها مانند بواسیر ، واریس ، سوء هاضمه ، بوی بد دهان ، سردرد و بوی بد بدن منجر شود. انسداد ناشی از یبوست با تحت فشار گذاشتن وریدهای خاص و مویرگ ها ، آنها را از حالت طبیعی خارج می كند و بدین ترتیب بواسیر و واریس ایجاد می شود.

به گفته این كارشناس تغذیه اگر افراد به طور ناگهانی دچار یبوست شوند و علت آن نامشخص باشد و یبوست آنها با دردشكمی و یا خونریزی یا علایم دیگر همراه باشد حتما باید به پزشك مراجعه كنند